SON DAKİKA

AnkaraGaste.com – Ankara'nın İnternet Habercisi
Ankara'nın Farklı Haber Sitesi

Aile Sosyal Hizmet ve Sağlık İş Sendikasından Önemli Duyuru

Aile Sosyal Hizmet ve Sağlık İş Sendikasından Önemli Duyuru
Bu haber 25 Aralık 2019 - 8:45 'de eklendi ve 668 views kez görüntülendi.

696 Kanun Hükmünde Kararname ile Taşerondan Kadroya geçen işçiler için A.Sağlık İş Sendikası üyeleri gruplar halinde arabulucuya başvuru işlemlerine başlamıştır. 23.12.2019 tarihi itibariyla ikinci grup başvuru sayısı 40 kişi ile gerçekleşmiştir.


Bilindiği üzere taşeron sisteminde çalışırken işçi arkadaşlarımız yüzde 5, yüzde 15, yüzde 30, yüzde 55 vb. gibi muhtelif oranlarda asgari ücretin fazlasına göre maaş almakta idi. Daha sonradan devletin verdiği hak olarak, çıkan toplu iş sözleşmelerinde bu miktarın üzerine zam oranlarında ücretler alınmakta idi.
Şimdi ise sadece iş sözleşmesinden kaynaklanan yüzde 4 oranında zam almaktalar. Bu da birçok işçinin madur olmasına sebep olmuştur. Muhtelif yerlerde açılan davalar şahsi olduğu için ve dava konusu ücretlerin düşük olması nedeniyle emsal olmamıştır.


A.Sağlık İş Sendikası olarak üyelerinin ve tüm madur işçilerin sesini duyurmak ve bu zam miktarlarında arabulucu ile anlaşarak maduriyetlerinin giderilmesi yönünde bir çalışma başlattı. Bu çalışmada işçi den herhangi bir ücret talep edilmemekte ve bakanlık düzeyinde görüşme sağlanarak, gruplar halinde arabulucu başvuruları yapılmaktadır. Sesin çokluğu ve başvuruların yoğunluğu nedeniyle Bakanlık yetkililerinden olumlu sinyaller geldiğini ve belirli bir aradan sonra 3. Grup arabulucu dilekçelerininde teslim edileceği belirtilmiştir.
Sendika yetkililerinden gelen açıklamada isteyen herkes üye olsun olmasın bu sisteme dahil olabilir ve il temsilcilerimizden bilgi alabilirler, denildi.
Senin Sendikan sloganı ile yola çıkan A.Sağlık İş Sendikası (Aile Sosyal Hizmet ve Sağlık İşçileri Sendikası) Genel Merkez Yöneticileri, İl Başkanları, İlçe Başkanları ve İş yeri Temsilcileri ile birlikte tüm Sağlık ve Sosyal Hizmetler çalışanlarını sendikaya üye olmaya davet etmektedirler.
E-Devlet e giriş yaptıktan sonra A.Sağlık İş 513 kod seçilerek üyelik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler :
>
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER