SON DAKİKA

AnkaraGaste.com – Ankara'nın İnternet Habercisi
Ankara'nın Farklı Haber Sitesi

Yine Zam. Ama Çok Tüketene!

Yine Zam. Ama Çok Tüketene!
Bu haber 11 Eylül 2018 - 18:18 'de eklendi ve 592 views kez görüntülendi.

Elektrik faturasında milyonları etkileyecek iki önemli gelişme!

Elektirik faturasında milyonlarca aboneyi ilgilendiren iki yeni gelişme bekleniyor. Birincisi önümüzdeki aylarda elektrik fiyatlarına yeni bir zam bekleniyor. İkincisi ise düşük gelirli vatandaşı elektrik zamlarından korumak için getirilecek düzenleme. Bir ay ertelendiği söylenen düzenlemeye göre az elektrik kullanan abone, zamlardan daha az etkilenecek.

Ankara’da, enerji koridorlarında 40 milyon aboneyi ilgilendiren iki kritik konu konuşuluyor. Elektrikte, ağustos ve eylül aylarının ardından ekim ayında tarife artışı bekleniyor. Elektrik dağıtım şirketleri, kademeli tarifeye “hazırlıkların sürmesi” nedeniyle ekim yerine kasım ayında geçilmesini istiyor.

DAR GELİRLİ ZAMLARDAN ETKİLENMESİN DİYE
Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, döviz kurundaki ve petrol fiyatlarındaki dalgalanma, doğalgaza ve elektriğe art arda zam olarak yansıdı. Enerji yönetimi,elektrikte fiyat artışlarından dar gelirliyi korumak üzere 1 Ekim’den itibaren kademeli tarifeye geçmeyi hedefliyor.

DÜZENLEME 1 EKİM’E YETİŞTİRLEMEDİ
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK, geçen ay elektrik dağıtım şirketlerinden kademeli tarife için teknik çalışmanın yapılmasını istedi. Şirketler, hazırlıklara başladı. Bazı şirketlerin, ekim ayına kadar hazırlıkları tamamlaması zor görünüyor. Bu nedenle EPDK’dan yeni tarife modeline, 1 Ekim yerine 1 Kasım’da geçilmesi için süre talebinde bulunulacağı belirtiliyor. Son kararı, EPDK verecek.

150-160 KİLOVATSAAT ALTINDA TÜKETEN ZAMDAN DAHA AZ ETKİLENECEK
Peki, kademeli tarife ne anlama geliyor? EPDK, henüz kademeye konu tüketim miktarını belirlemedi. Ancak, aylık 150-160 kilovatsaat olması bekleniyor. Bu miktar ve altında elektrik tüketimi olanlar olası zamlardan daha az etkilenecek. Daha düşük fiyattan elektrik alacak. Bu miktarı aşanlar, daha yüksek bir tarifeden elektrik tüketecek.

ELEKTİRİĞE EKİMDE ZAM
Elektrikte ikinci önemli konu tarifeler. Milyonlarca abone, ağustos ve eylül aylarının ardından elektriğe yeni bir zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Enerji koridorlarında, 1 Ekim’de de elektrikte tarife artışı konuşuluyor. Olası bir artışın özellikle konutta, tek haneli olabileceği belirtiliyor.

Enerji sektörü uzmanları, doğalgaz ve elektrik tarifeleri konusunda ne diyor? Uzmanlar, 1 Ekim’de ithal edilen doğalgazın fiyatının artacağına işaret ederek, “BOTAŞ’ın, Rusya’dan ithal edeceği her 1000 metreküp gazın fiyatı, 270’ten 290 dolara çıkacak. Bu ve dolardaki hareketlilik, gerek elektrik gerekse de doğalgazda yeni tarife artışlarını zorunlu kılacaktır” dedi.

Etiketler :
>
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER