SON DAKİKA

AnkaraGaste.com – Ankara'nın İnternet Habercisi
Ankara'nın Farklı Haber Sitesi

İstanbul’da ŞARBON Tehlikesi…

İstanbul’da ŞARBON Tehlikesi…
Bu haber 02 Eylül 2018 - 9:23 'de eklendi ve 635 views kez görüntülendi.

İstanbul’da şarbon şüphesi! Bakan Pakdemirli ve Bakan Koca’dan ilk açıklamalar…

İstanbul’da 22 kişi şarbon şüphesiyle hastanelere başvurdu. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “22 kişinin 4’ünde şarbon ihtimali üzerinde duruluyor. Tetkikler sonrası şarbon olup olmadığı anlaşılacak. Gerekli aşıları yaparak tedbirlerimizi alacağız” dedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, hastaneye başvuranların 6’sında şüpheli hafif deri lezyonları görüldüğünü belirterek, “Şarbon hastalığının bu türü hayati tehlike oluşturmaz, tedavi edilebilir” dedi.

Kurban Bayramı ve sonrasında Ankara ve Sivas’ta yaşanan şarbon paniğinden sonra İstanbul’da da dün akşam şarbon şüphesiyle çok sayıda vatandaş hastanelere başvurdu. Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 22 kişinin başvurduğu bildirilirken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıklamalarda bulundu. CNN TÜRK canlı yayınına katılan Pakdemirli, hastanelere başvuran vatandaşların tedavilerinin sürdüğünü belriterek, şarbon vakası görülen hayvanların satın alındığı işletme çevresindeki diğer hayvanlara bugün aşı yapılacağını belirtti.

‘TETKİKLER YAPILACAK’

“Aşının hızlı etki gösterdiği için bölgede başka şarbon vakaları görmeyi beklemiyoruz” diyen Pakdemirli gelişmeleri şöyle anlattı: “Büyükçekmece Silivri Çanta Mahallesi’nde vatandaşımız burdan kurbanını almış özel bir işletmeden, kesmişler ve 2-3 kilo kadar et tüketmişler. Ardından etlerin kokuşması üzerine 28 Ağustos’ta Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü’ne başvuru yapmışlar. Başvuruları 31 Ağustos’ta sonuçlanmış ve vatandaşımızın getirdiği etlerde, şarbon çıkmış. Bu gelişme üzerine etler hemen bakanlığımızın çalışanları tarafından imha edilmiş. Akabinde etlerle teması olma ihtimali bulunan 28 kişi tespit edilmiş, 22 tanesi hastanelere ulaştırılmış. 22 kişiden 13’ü Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, 9 kişi de Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurmuş. Sadi Konuk’a başvuranlardan 6’sı hemen taburcu olmuş; 4 tane vatandaşımızın el ve bileklerinde lezyonlar tespiti ile bir deri şarbon şüphesi var. İleri tettik gerektiriyor. Tetkikler sonrası şarbon olup olmadığı anlaşılacak. Bu hastenemizde 3 kişi de faranjit, ateş vb. nedenlerle tedbir amaçlı tutuluyor.

Haseki’ye başvuran 9 kişiden 8’i taburcu olmuş, 1 hastamızın yine faranjit semptomu var, şarbon ihtimali üzerine ileri tetkikler yapılacak. Toplamda, şu anda 22 kişinin 4’ünde şarbon ihtimali üzerinde duruluyor. Bunların üzerinde ileri tetkikler yapılıyor. Türkiye’de bugüne kadar 2018 yılında 80 şarbon vakası görülmüş.”

İŞLETME KARANTİNAYA ALINDI

Etlerin geldiği özel işletmenin karantina altına alındığını belirten Bakan Pakdemirli, şunları söyledi: “Hayvanların alındığı Silivri’deki işletme özel bir işletme. İşletmede 7 hayvan var, diğer hayvanlar sağlıklı. Hayvanlar ithal hayvan değil. Hayvanların satın alındığı işletmenin 10 km etrafındaki 3 bin 500 hayvan yarından (bugünden) itibaren tedbir için aşılanacak. Gün içinde aşılamayı bitireceğiz. Aşı çok hızlı etki gösterdiği için bölgede başka şarbon vakası görmeyi beklemiyoruz. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile et yemeye devam edebilirler. Bölgede ve ülke çapında tüm tedbirler alınılıyor.”

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Silivri’de 31 Ağustos’ta kesilen bir kurbanda şarbon hastalığına rastlandığının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kamuoyuna duyurulduğunu hatırlattı.

Tetkiki yapılan diğer vakalarda herhangi bir bulguya rastlanılmadığını kaydeden Koca, “Bu arada aynı etle temas ettiği zannıyla hastanelerimize münferiden başvuranlar olmakla birlikte bu başvurular arasında şüpheli bir vakaya rastlanmamıştır. Bu hastalarımız için herhangi bir hayati risk söz konusu değildir.” açıklamasında bulundu.

Etiketler :
>
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER