AnkaraGaste.com – Ankara'nın İnternet Habercisi
Ankara'nın Farklı Haber Sitesi

BM’den dünyaya uyarı: ‘Kusursuz fırtına’ yaklaşıyor

Bu haber 31 Ağustos 2018 - 0:21 'de eklendi ve 198 views kez görüntülendi.
BM’den dünyaya uyarı: ‘Kusursuz fırtına’ yaklaşıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan  de Mistura, Suriye’nin İdlib kentinde olası bir askeri çatışmanın önüne geçilmesi  için Astana sürecinin garantörleri Türkiye, Rusya ve İran’a daha fazla zaman  verilmesi çağrısında bulundu.Mistura, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında,  Suriye’nin İdlib kentinde

Mistura, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında,  Suriye’nin İdlib kentinde “kusursuz bir fırtınanın” yaklaşmakta olduğu uyarısında  bulundu.

Bölgede yaşanan askeri hareketliliğe dikkati çeken Mistura, buradaki  yaklaşan muhtemel bir çatışmanın Suriye’nin sınırlarının dışına taşma potansiyeli  olduğuna işaret etti.

Mistura, İdlib’de 2,9 milyon sivilin yaşandığını, bunların 1,4  milyonunun zaten en az bir kez yerinden edildiğini, çoğunluğu kadın ve  çocuklardan oluşan sivillerin 2,1 milyonunun insani yardımlarla yaşamlarını  sürdürdüğünü belirtti.

Aileleri de dahil sadece 10 bin El Nusra ve El Kaide terör örgütü  mensubunun bölgede yaşadığını aktaran Mistura, “İdlib genelinde 2,9 milyon insan  yaşıyor. Bu nedenle yoğun nüfuslu bölgede ağır silahları kullanmak kaçınılmaz  olduğundan, teröristlerle savaşmak için haklı bir gerekçe yok.” dedi.

Mistura, yoğun nüfuslu bölgelerde silahların ayrım gözetmeksizin  sistematik olarak kullanılmasının savaş suçu sayılacağı uyarısını yaptı.

İdlib’de kimyasal saldırıların önüne geçilmesinin “hayati” olduğunu  vurgulayan Mistura, “Hükümet (Beşşar Esed rejimi) ve El Nusra’nın klor gazını  silaha çevirebilme kabiliyetinin farkındayız. Ama insanların konuşmadığı ise  sarin gazı.” dedi.

Mistura, Astana sürecinin garantörleri Türkiye, Rusya ve İran’a  İdlib’de büyük bir askeri çatışmayı önlemek üzere müzakereler yapmaları için daha  fazla zaman verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Türkiye ile istişarelere devam ediyoruz”

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, İdlib’de askeri  gerginliğin tırmandırılmaması ve müzakerelere devam edilmesi gerektiğine dikkati  çekerek, sivil halkın daha güvenli bir alana geçici olarak tahliye edilmesini  kolaylaştırmak için güvenli bir insani koridor açılması tavsiyesinde bulundu.

Bir soru üzerine Mistura, İdlib’e yakın bir tarihte saldırı  yapılacağına dair kendisinin özel bir bilgiye sahip olmadığını ifade ederek,  bölgedeki “en kötü senaryonun” önüne geçilmesi için “iki ana garantör” Türkiye ve  Rusya ile istişarelere devam ettiği bilgisini paylaştı.

Mistura, daha önce 11-12 Eylül’de de Türkiye, Rusya ve İran  heyetleriyle İsviçre’nin Cenevre’de yapacağı toplantıların 10-11 Eylül’e  alındığını kaydetti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER