SON DAKİKA

AnkaraGaste.com – Ankara'nın İnternet Habercisi
Ankara'nın Farklı Haber Sitesi

Ankara nın Hoşuna Gitmeyecek Ama Biz Buna Dayanacağız

ALMANYA da İçişleri Bakanlığı, ülkede yaşayan Müslümanlar üzerinde başta Türkiye olmak üzere diğer ülkelerin etkisini azaltmak amacıyla harekete geçti.

Ankara nın Hoşuna Gitmeyecek Ama Biz Buna Dayanacağız
Bu haber 06 Eylül 2018 - 13:27 'de eklendi ve 493 views kez görüntülendi.

ALMANYA’da İçişleri Bakanlığı, ülkede yaşayan Müslümanlar üzerinde başta Türkiye olmak üzere diğer ülkelerin etkisini azaltmak amacıyla harekete geçti. İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Markus Kerber Berlin’de yayımlanan Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte, Almanya’daki Türkiye kökenli Müslümanların “Almanya’daki yaşam tarzlarına uygun kendi kriterlerini geliştirmeleri ve dini personellerini yetiştirmesi gerektiğini” belirterek “Bu durum muhtemelen Ankara’nın hoşuna gitmeyecek ve sorunlara yol açacak. Ancak biz buna dayanacağız” dedi.

‘UZUN SÜRE SEYİRCİ KALDIK’

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Markus Kerber, özellikle Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) atıfta bulunarak “Biz yurt dışından güçlerin Almanya Müslümanlarına dinlerini nasıl yaşayacaklarını tavsiye etmelerine çok uzun süre seyirci kaldık” diye konuştu.

MAAŞLARI TÜRKİYE ÖDÜYOR

Türkiye’deki Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olan DİTİB’in camilerinde görev yapan imamlar Türkiye’den gönderiliyor ve maaşları Türk devletince ödeniyor.

Müsteşar Kerber, Almanya’da sayıları yaklaşık beş milyona ulaşan Müslümanların, “Almanya İslamı ve niteliğini belirlemesi gerektiğini” belirtti. Alman devletinin bu konuya doğrudan müdahil olmayıp kendi aralarında organize olmaları için Müslümanlara yardım edebileceğini kaydeden Kerber, İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in Almanya Müslümanlarını, “Almanya İslamı konusunda bir tartışma yürütmeleri” konusunda teşvik edeceğini ifade etti.

DİTİB’E TEŞVİK VERİLMİYOR

Alman İçişleri Bakanlığından geçen hafta yapılan açıklamada, DİTİB’in projelerine teşvik verilmediği belirtilmişti. Federal İçişleri Bakanlığı, DİTİB ile ilgili teşvik uygulamalarının tekrar gözden geçirildiğini ve 2017’den bu yana DİTİB’in tek başına üstlendiği hiçbir proje için teşvik başvurusunun kabul edilmediğini ifade etmişti. Cami cemaatleriyle işbirliği konusunda eyaletler kendileri hareket ediyor. Ancak belirli projelerin desteklenmesi konusunda hükümet de devreye giriyor.

>
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER